BAŞKAN ŞAHİN; DMD KAS HASTALIKLARI FARKINDALIK GÜNÜ’NE DİKKAT ÇEKTİ
BAŞKAN ŞAHİN; DMD KAS HASTALIKLARI FARKINDALIK GÜNÜ’NE DİKKAT ÇEKTİAksu Belediye Başkanı Halil Şahin, 7 Eylül ”Duchenne Musküler Distrofi Farkındalık Günü” öncesinde Metin Tokat’ı ağırladı.

DMD Aileleri Derneği adına Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’i makamında ziyaret eden Metin Tokat, DMD kas hastası çocuklara verdiği desteklerden dolayı Başkan Şahin’e teşekkür ederek 7 Eylül’de gerçekleştirilecek “DMD Kas Hastalıkları Farkındalık Günü" etkinliğine davet etti.

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, Türkiye’de her gün bir çocuğun DMD hastası olarak dünyaya geldiğinin altını çizerek “Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her gün bir çocuk DMD hastası olarak dünyaya geliyor. Maalesef bu çocuklarımıza teşhis tıbben 4 ile 4 buçuk yaşları aralığında konulabiliyor. Kesin tedavisi olmayan bu hastalıkla mücadele eden birçok çocuğumuz var. Bizlerde Aksu Belediyesi olarak elimizden geldiğince, DMD’liler dünyasında yaşanan sorunların farkına varılması, çözüme kavuşması amacıyla bu hastalıkla mücadele eden çocuklarımız ve ailelerinin yanlarında olmaya çalışıyoruz” dedi. 

Ziyarette; DMD kas hastası çocuklara verdiği desteklerden dolayı Başkan Şahin’e teşekkür eden Metin Tokat ise şunları söyledi: “DMD, distrofin proteininin eksikliğinden kaynaklanan genetik geçişli ve ilerleyici bir kas hastalığıdır.  DMD’li hastalar kalça kaslarının zayıflamasıyla 10’lu yaşlarda yürüme yetisini kaybederler. Hastalık el, kol, gövde, kalp ve solunum kaslarını da etkilediğinden sağlık sorunları giderek ağırlaşır. Düzenli sağlık kontrolleri, ilaç ve medikal cihaz destekleriyle çocuklarımızın yaşam kalitesini artırmak mümkün olmaktadır.  7 Eylül Dünya Duchenne Farkındalık Günü, DMD’den etkilenen bireyler için farkındalık yaratmayı amaçlayan uluslararası bir gündür. Türlü etkinlikler aracılığıyla tüm dikkatler DMD hastalarının sorunlarına çekilmeye çalışılır. Nadir görülen bir hastalık olduğu için, DMD ile mücadelemizdeki en büyük araçlarımızdan biri, farkındalık yaratmaktır. DMD Aileleri Derneği olarak; Bu yola, DMD’li çocuklarımızın tedavi ve yaşam hakkını savunmak, farkındalığı arttırmak amacıyla çıktık. Bu hedefler doğrultusunda da faaliyetler yapmaktayız. Kardiyoloji, nöroloji, göğüs hastalıkları, psikiyatri, beslenme, fizyoterapi alanlarında uzman hocalarımızla video konferanslar düzenliyor, ailelerimizin doğru bilgiye ulaşmasını sağlıyoruz. Hayırsever bağışçılarımız sayesinde hastalarımızın ihtiyaç duyduğu medikal cihazlara gecikmeden erişmelerini sağlıyoruz.  Çocuklarımızın eğitim kurumlarında fiziki engellerden dolayı yaşadığı sorunları en kısa sürede çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz. Hastalarımızın yaşam kalitesinin artması ve sosyal yaşamın içinde kalabilmelerini sağlamak için mücadelemize her alanda devam ediyoruz. Bu yıl 7 Eylül’de yaptığımız farkındalık çalışmalarımıza belediyeler, AVM’ler de destek verdi. Pek çok tarihi yapı, simge anıtlar, binalar, köprüler kırmızı renkte ışıklandırılacak. Ailelerimizin yaşadığı sorunlar ve taleplerimiz basın-yayın organlarında yer alıyor. DMD’liler dünyasında yaşanan sorunların farkına varılması, çözüme kavuşması amacıyla mücadelemize devam ediyoruz. DMD kas hastası çocuklarımızdan desteğini esirgemeyen Aksu Belediye Başkanı Sayın Halil Şahin'e çok teşekkür ediyoruz” dedi.             

                                                                       Aksu Belediyesi Basın Servisi