Aksu İlçesi Tarihçesi


      Antalya şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Aksu 2009 yılında 4 Belediyenin (Pınarlı, Yurtpınar, Çalkaya ve Aksu) birleşmesiyle İlçe statüsüne kavuşmuş, 1 Nisan 2014 yılı itibari ile Karaöz Belediyesinin de sınırlara dâhil edilmesi ile birlikte son TUİK verilerine göre 35 mahalle yaklaşık 70bin nüfusu barındırmakta ve hızla göç almaktadır. Sınırları Güneyde Akdeniz, Kuzeyde Burdur’a dayanmaktadır.

aksu köprüsü  

      Aksu, tarihi ve doğal zenginlikleri ile Antalya’nın en güzel ilçelerinden biridir. Coğrafi ve sosyal dağılımıyla çok renkli bir kültüre sahiptir. Perge Antik Kenti ve Kundu Bölgesi’ndeki otelleri dünyaca ünlüdür.

 
     Antalya Havaalanı ve D400 Karayolu ile ulaşım ağının içinde yer alır. Kurşunlu Şelalesi ve ilçeye adını veren Aksu Çayı ile önemli su kaynakların sahip olan ilçe Türkiye’de düzenlenen ilk Expo olma özelliği taşıyan EXPO2016 ANTALYA’ ya da ev sahipliği yapmıştır. EXPO 2016 ANTALYA etkinliği sayesinde İlçemizin adı tüm dünyada duyulmuştur. Bu fuar organizasyonuna tüm Dünyadan ve Türkiye’nin diğer illerinden misafirler ağırlanmış İlçemizin tanıtımının da bulunduğu fuar çok büyük ilgi görmüştür.