AKSU’DA YÖRÜK RÜZGARI ESTİ
AKSU’DA YÖRÜK RÜZGARI ESTİ

Farklı Yörük derneklerinin birleşmesi ile oluşan Aksu ve Yöresi Yörükler Derneği, Yörük kültürünün tanıtılması ve arşivlenmesi amacıyla Aksu Belediyesi önünde etkinlik düzenledi. Belediyenin de büyük desteğinin olduğu etkinliklerde oyunlar oynandı, yarışmalar yapıldı, Yörük kültürü en ince ayrıntısına kadar yaşatıldı. Belediye Başkanı Halil Şahin, kültürümüze sahip çıkmamız gerektiği mesajını verdi.


 


 


 


Kötekli, Honamlı, Hayta, Karakoyunlu, Saçıkara ve eski Yörük Yörüklerinden oluşan Aksu ve Yöresi Yörükler Derneği, Yörük kültürünü bir kez daha yaşattı. Aksu Belediyesi önünde kurulan Yörük çadırında değişik müzik aletleri çalındı, türküler söylendi. Bayanlar folklorik kostümleri ile yayık ayranı yaptı, gözlemeler pişirdi. Yörük kültürünün en ufak detayına kadar yansıtıldığı etkinlikte zeybekler oynandı, develerle gösteriler yapıldı. Eski zaman yarışmalarının da gerçekleştirildiği gösterileri Belediye Başkanı Halil Şahin, Eşi Ümmü Şahin, Başkan Yardımcıları Hüseyin Demirkaplan, Nevzat Bozarslan, Ahmet Aydoğmuş ile meclis üyeleri Ercan Ak, Gülsevim Bilgiç Yavuz, Özay Karabulut ve Hamza Deniz de keyifle izledi. 
Başkan Şahin, Yörük kültürüne sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak belediye olarak her zaman bu tarz etkinliklere destek olduklarını söyledi. Aksu Kötekli Yörükleri Dernek Başkanı Veli Altıntaş ise Aksu’da her çeşit Yörük bulunduğunu ifade ederek, Başkan Şahin’e yayla şenliklerine de destek olduğu için teşekkür etti.