Aksu İlçesi Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Kurşunlu Şelalesi:

      Antalya-Isparta karayolunun 24.km’nden sola dönülerek 7km devam edildiğinde ulaşılır. Kurşunlu Şelalesi’ne su 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmakta 2kilometrekarelik bir kanyonun içinde kalmaktadır.1986 yılında park haline getirilmiş 33 hektarlık bir alanı kaplamakta yerli ve yabancı tüm turistlerin ilgisini çekmektedir.


kurşunlu şelalesi  kurşunlu şelalesi2  

Perge Antik Kenti:

      Antalya'nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan, bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış antik bir kenttir. Şehirdeki  Akropolis’ in Tunç Çağı döneminde kurulduğu düşünülmektedir. Helenistik dönem boyunca şehir eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında sayılmaktadır. Ayrıca Yunan matematikçi Pergeli Apollonius' un memleketidir. Türkiye’de çıkan en güzel ve bozulmamış heykeller bu bölgeden çıkmakta sanat ve ticaret yönünden çok gelişmiş bir şehir merkezi olduğu düşünülmektedir.

perge sutunlan  

Ağalar Cami:

     1800’lü yılların başında Perge Antik Kenti’nin taşları kullanılarak inşa edilmiştir. Ağalar Cami özellik, teknik ve malzeme açısından Türkiye’ nin sayılı camilerden biridir. Perge Antik Kenti’nden alınan ve bazılarının üzerinde antik döneme ait yazıların yer aldığı taşlar kullanılarak inşa edilen yapı günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Tamamen Perge Antik Kenti'nden getirilen taşlar ve çok iyi işçilikle yapılan tarihi Ağalar Camii; Aksu Belediyesinin girişimleri, , Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 2016 yılında restore edilmiştir.

tarihi ağalar cami